Inkluzivní design v UX: Jak vytvářet přístupné a udržitelné digitální produkty a služby

Designový proces podle metodiky IDEO obsahuje řadu bariér, které brání zapojení uživatelů s odlišnými životními zkušenostmi nebo hendikepy do designových a výzkumných aktivit. V kurzu "Inkluzivní design v UX" se naučíte tyto překážky identifikovat a odstraňovat. Kurz vás provede základními principy inkluzivního designu. Získáte teoretický přehled i praktické dovednosti, které vám umožní zahrnout téma přístupnosti a inkluze do vašeho designového procesu.

22.11.2024

9:00-17:00

Praha

  • Workshop je v českém jazyce

Proč absolvovat tento kurz?

Naučte se efektivně zapojit uživatele s různými životními zkušenostmi a hendikepy do designového procesu a navrhujte inovativní řešení, která jsou přístupná a použitelná pro všechny.

  1. Bezbariérový designový proces vám umožní zapojit do něj uživatele s odlišnou životní zkušeností, případně se znevýhodněním.

  2. Získáte konkrétní nástroje a metody, které můžete okamžitě aplikovat ve své praxi. Workshopová část kurzu vám umožní vyzkoušet si tyto dovednosti na reálných příkladech.

  3. Budete lépe připraveni na naplnění legislativních povinností v rámci European Accessibility Act, který vstoupí v účinnost 28. června 2025.

  4. Naučíte se používat frameworky pro mapování a zvýšení designové vyspělosti vaší organizace v oblasti inkluzivního designu a přístupnosti.

  5. Kurz poskytuje teoretický základ inkluzivního designu, což vám umožní lépe porozumět různým přístupům a jejich aplikaci ve vaší práci.

  6. Setkáte se s ostatními UX a produktovými lidmi, kteří sdílejí zájem o inkluzivní design. Získáte tak příležitost k výměně nápadů a osvědčených postupů.

  7. Získáte přístup k materiálům, které můžete použít i po skončení kurzu k dalšímu studiu a implementaci inkluzivního designu ve vaší praxi.

Foto: UXworkshopy.cz

Program kurzu

9.00 - 10.30

  • Dopoledne věnujeme teorii a úvodu do inkluzivního designu a návrhu přístupných produktů a služeb. Budeme mluvit o znevýhodněních a bariérách. Jaké existují? Jak se s nimi vypořádat? Co je to inkluzivní design a jaké základní principy můžeme přidat do naší designerské praxe? Jaký je rozdíl mezi inkluzivním designem, univerzálním designem a přístupností?

10.45 - 12.00

  • Budeme se věnovat mapování designové vyspělosti v oblasti inkluzivního designu a přístupnosti. Naučím vás pracovat s frameworky, které vám pomůžou určit priority a připravit plán pro zvýšení vyspělosti vaší organizace v tomto tématu.

12.00 - 13.00 Společný oběd mimo školící prostory

13.00 - 16.00

  • Po obědě se od teorie přesuneme k praxi. Čeká nás workshop, jehož cílem je odhalit a redesignovat bariéry, které brání zapojení uživatelů s odlišnou životní zkušeností do designového procesu.

  • Krok za krokem si projdeme celým designovým procesem a všemi aktivitami od fáze zadání, až po testování prototypů. Konkrétní aktivity a témata vybírá vždy skupina. Na předchozích workshopech jsme se věnovali např. tématům:

    • rekrutační proces - jak zohlednit diverzitu postojů a názorů?

    • výstupy z výzkumu - jak na inkluzivní persony?

    • komunikace (on-line a off-line) s lidmi s různorodými hendikepy

    • designové workshopy se zapojením nevidomých účastníků

    • hloubkové rozhovory s neslyšícími

    • ideační proces s lidmi bez předchozí designové zkušenosti

    • komunikace s neurodivergentními uživateli

    • přístupnost prototypů

    • jaké nástroje využít pro testování přístupnosti

    • jak určit vyspělost organizace v rámci tématu inkluzivního designu

  • Témata, která nestihneme probrat, můžete nastudovat dodatečně díky materiálům, které dostanete na kurzu k dispozici a také v rámci následných on-line konzultací. Nebojte se, o nic nepřijdete!

16.00 - 17.00 Závěrečná diskuze, a co si z dneška odnášíme.

Pro koho je kurz vhodný?

Kurz je ideální pro UX/Service designéry*ky a výzkumníky*ce, kteří chtějí zlepšit své dovednosti v oblasti inkluzivního designu a naučit se vytvářet produkty a služby přístupné pro všechny uživatele.

Z kurzu budou benefitovat všichni, kdo se podílí na tvorbě digitálních produktů a služeb a mají možnost ovlivňovat procesy v organizaci a přinášet nové nápady a inovativní postupy.

Cena a kapacita

  • Cena kurzu je 7 900 Kč + DPH

  • Zvýhodněná cena: studenti, rodiče, kteří jsou na rodičovské "dovolené" , lidé z neziskovek a pacientských organizací, lidé, kteří pracují na projektu, kde primární cílovou skupinou jsou osoby se znevýhodněním

  • Kurz bude otevřen pro 12 účastníků

Lektor

Tereza Kosnarová se víc jak 15 let věnuje výzkumu a designu služeb. Digitálních, i těch mimo obrazovku. Zaměřuje se na sociální inovace a témata, která souvisí s inkluzivním designem a přístupností. Je lektorkou kurzů designu služeb a uživatelského výzkumu na univerzitách i v komerčních organizacích. Od roku 2024 jsem certifikovanou specialistkou na téma přístupnosti (CPACC - Certified Professional in Accessibility Core Competencies).

Související akce