Případové studie

Pomocí filtrace si vyhledejte případovou studii podle toho, jaká rovina přístupnosti vás zajímá. Pokud o nějakém zajímavém projektu, který stojí za zveřejnění víte, ozvěte se nám na info@designpristupnosti.cz.

Jak na workshopy k univerzálnímu designu. Sdílíme zkušenosti z workshopů o přístupnějších službách v knihovnách, turismu a digitálním prostředí

Jak na workshopy k univerzálnímu designu. Sdílíme zkušenosti z workshopů o přístupnějších službách v knihovnách, turismu a digitálním prostředí

Zlin Design Week 2023 nabídl sérií workshopů zaměřených na přístupnost s cílem přinést know how univerzálního designu blíže odborníkům. Každý z nich přinesl řadu "aha momentů" knihovníkům, úředníkům i marketérům. Cíle, základní harmonogram i doporučení pro organizátory podobných workshopů sdílíme pro další inspiraci.

Letecká fotka největšího sídliště Trutnova

Participační výzkum na sídllišti Zelená Louka sehrál důležitou komunikační roli mezi občany a městem

Na co by se mělo město Trutnov zaměřit? A co se naopak lidem líbí? Na to hledal odpovědi participační výzkum se širokou veřejností, který spolu s vedením města zaštiťovala designérka a výzkumnice Dominika Potužáková. Terénní průzkum spolu s dotazníkovým šetřením a participačním workshopem městu odpověděl na to, jak je sídliště nyní využíváno a co by na něm bylo podle jeho obyvatel vhodné změnit.

Nové logo města Osla v haptickém provedení

Nová vizuální identita Osla sjednotila vystupování města

Designová agentura Creuna (nyní Knowit) a město Oslo vyvinuly uživatelsky přívětivou, flexibilní a sjednocující identitu Osla, díky níž jsou městské služby pro občany srozumitelnější, a posilují tak místní demokracii.

The front of the newly designed express train to Oslo airport. Foto: DOGA

Flytoget – expresní vlak na osloské letiště je příklad udržitelného a inkluzivního průmyslového designu

Expresní vlak Flytoget letiště v Oslu, který každoročně využije téměř 8 milionů lidí, je oblíbeným dopravním prostředkem na letiště Oslo a zpět. Nové vozy vlaku Flytoget, postavené na principech univerzálního designu, nabízí všem cestujícím větší pohodlí.

Stovnertårnet - vyhlídková věž v Oslu

Vyhlídková věž, která spojuje sídliště s přírodou

Stovnertårnet je taková stezka v oblacích na jednom sídlišti v Oslu. Díky ní jsou místní na svou čtvrť hrdí a nestěhují se z ní pryč. Vznikla na základě principů univerzálního designu, což znamená, že si vyhlídku užijí skutečně všichni. Od maminek s kočárkem nebo lidí na vozíku, přes děti a puberťáky po seniory a lidi mající obavy z výšek.

Tým Xboxu posouvá hranice gamingu

Tým Xboxu posouvá hranice gamingu

Jak si plnohodnotně užít hraní her a vylepšit ovladatelnost herních konzolí pro lidi s hendikepem se v design sprintu pokusil tým Xboxu. Jistě není překvapením, že z výsledných vylepšení benefitují všichni hráči bez ohledu na hendikep či specifickou potřebu.

Odborníci

Nechte se vést

Spolupráci s odborníky velmi doporučujeme. Díky nim bude vaše cesta k cíli přímější, bez zbytečných chyb, zklamání a pádů. S jejich pomocí bude ohledávání uliček poznání obohacující zkušeností. Jsou mezi nimi výzkumníci, designéři služeb, konzultanti na přístupnost, UX designéři a další.

““