Články
Seznamte se s tématy přístupnosti v následujících článcích a případových studiích.
Kategorie
Pootevřeli jsme dveře, za kterými je toho spousta ke zkoumání. Jitka Smolíková řeší, jak dostat inkluzivní design do širšího povědomí
Rozhovor s ředitelkou festivalu pro magazín Czechdesign.cz: „Je těžké mít zájem o něco, o čem se tolik nemluví,“ říká na téma inkluzivního a univerzálního designu Jitka Smolíková, jež po několika letech předává ředitelské žezlo festivalu Zlin Design Week. Před dvěma lety stála u zrodu výzkumu, který si kladl za cíl zjistit, jak tyto pojmy, například ve skandinávských zemích již zcela integrované do každodenního života, vnímají mladí čeští designéři a architekti.
Jak na workshopy k univerzálnímu designu. Sdílíme zkušenosti z workshopů o přístupnějších službách v knihovnách, turismu a digitálním prostředí
Zlin Design Week 2023 nabídl sérií workshopů zaměřených na přístupnost s cílem přinést know how univerzálního designu blíže odborníkům. Každý z nich přinesl řadu "aha momentů" knihovníkům, úředníkům i marketérům. Cíle, základní harmonogram i doporučení pro organizátory podobných workshopů sdílíme pro další inspiraci.
Nejsme si jistí, zda v dnešních systémech může existovat skutečný inkluzivní design, říkají se kurátoři výstavy Design pro všechny
Rozhovor s kurátory výstavy Design pro všechny Theou Urdal a Hermanem Billetem o univerzálním designu, vytváření smysluplných vazeb a budování komunit.
Participační výzkum na sídllišti Zelená Louka sehrál důležitou komunikační roli mezi občany a městem
Na co by se mělo město Trutnov zaměřit? A co se naopak lidem líbí? Na to hledal odpovědi participační výzkum se širokou veřejností, který spolu s vedením města zaštiťovala designérka a výzkumnice Dominika Potužáková. Terénní průzkum spolu s dotazníkovým šetřením a participačním workshopem městu odpověděl na to, jak je sídliště nyní využíváno a co by na něm bylo podle jeho obyvatel vhodné změnit.
Design pro všechny v obrazech - ohlédnutí za klíčovými aktivitami projektu
Projekt Design pro všechny vyvrcholil v květnu 2023 konferencí, výstavou a vzdělávacími workshopy na 9. ročníku festivalu Zlin Design Week. Podívejte se fotogalerie k jednotlivým aktivitám.
Záznam z Konference Zlin Design Week: Podívejte se na české a zahraniční příklady dobré praxe
Konference ZDW proběhla 9. května 2023 a prostřednictvím přednášek a panelových diskusí nabídla různé úhly pohledu na téma inkluzivního designu. Podívejte se na celý záznam z konference nebo si vyberte jen téma, které vás zajímá.
Nová vizuální identita Osla sjednotila vystupování města
Designová agentura Creuna (nyní Knowit) a město Oslo vyvinuly uživatelsky přívětivou, flexibilní a sjednocující identitu Osla, díky níž jsou městské služby pro občany srozumitelnější, a posilují tak místní demokracii.
Flytoget – expresní vlak na osloské letiště je příklad udržitelného a inkluzivního průmyslového designu
Expresní vlak Flytoget letiště v Oslu, který každoročně využije téměř 8 milionů lidí, je oblíbeným dopravním prostředkem na letiště Oslo a zpět. Nové vozy vlaku Flytoget, postavené na principech univerzálního designu, nabízí všem cestujícím větší pohodlí.
„Participace se stává standardem městského plánování,“ říká Tereza Fasurová z IPRu
Tereza Fasurová je participátorka, která pracuje v kanceláři participace na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha). V dnešním rozhovoru jsme se jí ptali na její zkušenosti s participací, jakou roli hraje v rámci budování důvěry a přístupnosti, nebo jaké první kroky udělat, když bychom chtěli v našem městě začít participovat.
Designér je advokát lidských potřeb
S Dominikou Potužákovou jsme se bavili o přístupnosti a důležitosti výzkumu ve všech fázích designového procesu. Ať už jde o produkt, službu nebo třeba veřejný prostor, cesta ke spokojeným uživatelům vede skrz jejich participaci a transparentní komunikaci mezi všemi zapojenými stranami. Co je rolí designéra, kde začíná a kde končí?
Principy univerzálného designu vo vzdelávaní - Rovnaké príležitosti vzdelávať sa pre všetkých
Každý z nás má iné zázemie a odlišnú východiskovú pozíciu, ktorá ovplyvňuje naše možnosti vzdelávať sa. Učiteľky a učitelia sa tak ocitajú pred rozmanitými skupinami študentstva.
Aby weby a appky nekladly překážky
Rozhovor s Janem Šnyrychem, který je více prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS). Téměř 25 let se zabývá přístupností, pomůckami a obecně informatikou pro zrakově postižené. Rozhovor o digitální přístupnosti webů a appek i o tom, jak významnou roli v přístupnosti hraje legislativa.
10 nejčastějších předsudků o inkluzivním designu
O inkluzivním designu a architektuře panuje mnoho předsudků a mylných představ. Ty jsou způsobeny nedostatečným pochopením nebo přílišným zjednodušením. Následující věty odhalují a vyvracejí některé z nejčastějších předsudků.
Podcast ArchSpace: V Norsku to nepovažují za věc navíc, je to přístup jak sloužit nejvíce lidem, říká za ZDW Jitka Smolíková
Jitka Smolíková a Anežka Řepík přiblížily v podcastu mediálního partnera ArchSpace, jak se budují mezinárodní vztahy festivalu Zlin Design Week a letošní téma Univerzální design.
Podcast Design Kantýna: O univerzálním designu
Jak navrhovat produkty, služby i veřejná prostranství tak, aby byla přístupná všem lidem? Inkluzivní design je strategií, jak inovovat procesy. V podcastu mluví stratégové z Norského centra designu a architektury a ředitel londýnského Helen Hamlyn Center for Design Rama Gheerawo.
Vyhlídková věž, která spojuje sídliště s přírodou
Stovnertårnet je taková stezka v oblacích na jednom sídlišti v Oslu. Díky ní jsou místní na svou čtvrť hrdí a nestěhují se z ní pryč. Vznikla na základě principů univerzálního designu, což znamená, že si vyhlídku užijí skutečně všichni. Od maminek s kočárkem nebo lidí na vozíku, přes děti a puberťáky po seniory a lidi mající obavy z výšek.
„Přístupnost je už dnes tématem, které dává smysl.“
Rozhovor s odborníkem na digitální přístupnost Radkem Pavlíčekem o tom, kam se přístupnost u nás za posledních 25 let posunula. Radek patří mezi první certifikované specialisty na přístupnost v České republice. Založil blog poslepu.cz zaměřeného na přístupnost webu, aplikací a informací.
Kdy se začít věnovat inkluzivnímu designu a přístupnosti ve vašem týmu?
Všechny aktivity, týkající se zpřístupňování vašich služeb a inkluzivního designu jsou neoddělitelně navázány na designovou vyspělost vaší organizace. Ptáte se, co to je? Článek popisuje různé modely popisující UX vyspělost týmů a organizací.
Jak dobře vybrat konzultanta na přístupnost a inkluzivní design
V roce 2025 vstoupí v platnost Evropský zákon o přístupnosti a je tedy nejvyšší čas seznámit svou organizaci s tím, co přístupnost vlastně znamená pro naše podnikání. V článku Radka Pavlíčka, který je převzat z blogu Poslepu.cz se seznámíte, jak vybrat správného konzultanta na toto téma.
Tým Xboxu posouvá hranice gamingu
Jak si plnohodnotně užít hraní her a vylepšit ovladatelnost herních konzolí pro lidi s hendikepem se v design sprintu pokusil tým Xboxu. Jistě není překvapením, že z výsledných vylepšení benefitují všichni hráči bez ohledu na hendikep či specifickou potřebu.
Stokke nebo Oxo. První seznámení s univerzálním designem
Mají něco společného člověk na vozíku, maminka s kočárkem, vaše babička a váš kamarád, co si nedávno zlomil ruku? Každý z nich ocení, aby svět kolem nás, věci a služby, které každodenně používáme, byly použitelnější a přístupnější.