Články

Seznamte se s tématy přístupnosti v následujících článcích a případových studiích.

Kategorie

Jak na workshopy k univerzálnímu designu. Sdílíme zkušenosti z workshopů o přístupnějších službách v knihovnách, turismu a digitálním prostředí

Jak na workshopy k univerzálnímu designu. Sdílíme zkušenosti z workshopů o přístupnějších službách v knihovnách, turismu a digitálním prostředí

Zlin Design Week 2023 nabídl sérií workshopů zaměřených na přístupnost s cílem přinést know how univerzálního designu blíže odborníkům. Každý z nich přinesl řadu "aha momentů" knihovníkům, úředníkům i marketérům. Cíle, základní harmonogram i doporučení pro organizátory podobných workshopů sdílíme pro další inspiraci.

Herman Billet a Thea Urdal

Nejsme si jistí, zda v dnešních systémech může existovat skutečný inkluzivní design, říkají se kurátoři výstavy Design pro všechny

Rozhovor s kurátory výstavy Design pro všechny Theou Urdal a Hermanem Billetem o univerzálním designu, vytváření smysluplných vazeb a budování komunit.

Letecká fotka největšího sídliště Trutnova

Participační výzkum na sídllišti Zelená Louka sehrál důležitou komunikační roli mezi občany a městem

Na co by se mělo město Trutnov zaměřit? A co se naopak lidem líbí? Na to hledal odpovědi participační výzkum se širokou veřejností, který spolu s vedením města zaštiťovala designérka a výzkumnice Dominika Potužáková. Terénní průzkum spolu s dotazníkovým šetřením a participačním workshopem městu odpověděl na to, jak je sídliště nyní využíváno a co by na něm bylo podle jeho obyvatel vhodné změnit.

Design pro všechny v obrazech - ohlédnutí za klíčovými aktivitami projektu

Design pro všechny v obrazech - ohlédnutí za klíčovými aktivitami projektu

Projekt Design pro všechny vyvrcholil v květnu 2023 konferencí, výstavou a vzdělávacími workshopy na 9. ročníku festivalu Zlin Design Week. Podívejte se fotogalerie k jednotlivým aktivitám.

Záznam z Konference Zlin Design Week: Podívejte se na české a zahraniční příklady dobré praxe

Záznam z Konference Zlin Design Week: Podívejte se na české a zahraniční příklady dobré praxe

Konference ZDW proběhla 9. května 2023 a prostřednictvím přednášek a panelových diskusí nabídla různé úhly pohledu na téma inkluzivního designu. Podívejte se na celý záznam z konference nebo si vyberte jen téma, které vás zajímá.

Nové logo města Osla v haptickém provedení

Nová vizuální identita Osla sjednotila vystupování města

Designová agentura Creuna (nyní Knowit) a město Oslo vyvinuly uživatelsky přívětivou, flexibilní a sjednocující identitu Osla, díky níž jsou městské služby pro občany srozumitelnější, a posilují tak místní demokracii.

The front of the newly designed express train to Oslo airport. Foto: DOGA

Flytoget – expresní vlak na osloské letiště je příklad udržitelného a inkluzivního průmyslového designu

Expresní vlak Flytoget letiště v Oslu, který každoročně využije téměř 8 milionů lidí, je oblíbeným dopravním prostředkem na letiště Oslo a zpět. Nové vozy vlaku Flytoget, postavené na principech univerzálního designu, nabízí všem cestujícím větší pohodlí.

Účastníci procházky po Štvanici objevují nové možnosti změny i sdílí své názory, potřeby a obavy od revitalizace. Zdroj: IPR Praha

„Participace se stává standardem městského plánování,“ říká Tereza Fasurová z IPRu

Tereza Fasurová je participátorka, která pracuje v kanceláři participace na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha). V dnešním rozhovoru jsme se jí ptali na její zkušenosti s participací, jakou roli hraje v rámci budování důvěry a přístupnosti, nebo jaké první kroky udělat, když bychom chtěli v našem městě začít participovat.

Výzkumnice Dominika zachycená v metru, kde vede rozhovor s cestujícím, jak sbírá podněty do výzkumu. Zdroj: Archiv Dominiky Potužákové

Designér je advokát lidských potřeb

S Dominikou Potužákovou jsme se bavili o přístupnosti a důležitosti výzkumu ve všech fázích designového procesu. Ať už jde o produkt, službu nebo třeba veřejný prostor, cesta ke spokojeným uživatelům vede skrz jejich participaci a transparentní komunikaci mezi všemi zapojenými stranami. Co je rolí designéra, kde začíná a kde končí?

Principy univerzálného designu vo vzdelávaní - Rovnaké príležitosti vzdelávať sa pre všetkých

Principy univerzálného designu vo vzdelávaní - Rovnaké príležitosti vzdelávať sa pre všetkých

Každý z nás má iné zázemie a odlišnú východiskovú pozíciu, ktorá ovplyvňuje naše možnosti vzdelávať sa. Učiteľky a učitelia sa tak ocitajú pred rozmanitými skupinami študentstva.

Jan Šnyrych při rozhovoru

Aby weby a appky nekladly překážky

Rozhovor s Janem Šnyrychem, který je více prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS). Téměř 25 let se zabývá přístupností, pomůckami a obecně informatikou pro zrakově postižené. Rozhovor o digitální přístupnosti webů a appek i o tom, jak významnou roli v přístupnosti hraje legislativa.

Siluety lidí, např. maminka s kočárkem, batole, senior, žena s kufrem, člověk na vozíku, skejťák

10 nejčastějších předsudků o inkluzivním designu

O inkluzivním designu a architektuře panuje mnoho předsudků a mylných představ. Ty jsou způsobeny nedostatečným pochopením nebo přílišným zjednodušením. Následující věty odhalují a vyvracejí některé z nejčastějších předsudků.

Jitka Smolíková a Anežka Řepík

Podcast ArchSpace: V Norsku to nepovažují za věc navíc, je to přístup jak sloužit nejvíce lidem, říká za ZDW Jitka Smolíková

Jitka Smolíková a Anežka Řepík přiblížily v podcastu mediálního partnera ArchSpace, jak se budují mezinárodní vztahy festivalu Zlin Design Week a letošní téma Univerzální design.

Stratégové Norského centra designu a architektury, ředitel londýnského Helen Hamlyn Center for Design Rama Gheerawo, moderátorka Anežka Adamíková

Podcast Design Kantýna: O univerzálním designu

Jak navrhovat produkty, služby i veřejná prostranství tak, aby byla přístupná všem lidem? Inkluzivní design je strategií, jak inovovat procesy. V podcastu mluví stratégové z Norského centra designu a architektury a ředitel londýnského Helen Hamlyn Center for Design Rama Gheerawo.

Stovnertårnet - vyhlídková věž v Oslu

Vyhlídková věž, která spojuje sídliště s přírodou

Stovnertårnet je taková stezka v oblacích na jednom sídlišti v Oslu. Díky ní jsou místní na svou čtvrť hrdí a nestěhují se z ní pryč. Vznikla na základě principů univerzálního designu, což znamená, že si vyhlídku užijí skutečně všichni. Od maminek s kočárkem nebo lidí na vozíku, přes děti a puberťáky po seniory a lidi mající obavy z výšek.

Radek Pavlíček, foto: WebExpo, svetluska.net

„Přístupnost je už dnes tématem, které dává smysl.“

Rozhovor s odborníkem na digitální přístupnost Radkem Pavlíčekem o tom, kam se přístupnost u nás za posledních 25 let posunula. Radek patří mezi první certifikované specialisty na přístupnost v České republice. Založil blog poslepu.cz zaměřeného na přístupnost webu, aplikací a informací.

Foto: Unsplash.com, Sigmund, detailní pohled na ruce nevidomého, který používá čtečku na braillovo písmo

Kdy se začít věnovat inkluzivnímu designu a přístupnosti ve vašem týmu?

Všechny aktivity, týkající se zpřístupňování vašich služeb a inkluzivního designu jsou neoddělitelně navázány na designovou vyspělost vaší organizace. Ptáte se, co to je? Článek popisuje různé modely popisující UX vyspělost týmů a organizací.

Foto: Unsplash.com, Scott Graham

Jak dobře vybrat konzultanta na přístupnost a inkluzivní design

V roce 2025 vstoupí v platnost Evropský zákon o přístupnosti a je tedy nejvyšší čas seznámit svou organizaci s tím, co přístupnost vlastně znamená pro naše podnikání. V článku Radka Pavlíčka, který je převzat z blogu Poslepu.cz se seznámíte, jak vybrat správného konzultanta na toto téma.

Tým Xboxu posouvá hranice gamingu

Tým Xboxu posouvá hranice gamingu

Jak si plnohodnotně užít hraní her a vylepšit ovladatelnost herních konzolí pro lidi s hendikepem se v design sprintu pokusil tým Xboxu. Jistě není překvapením, že z výsledných vylepšení benefitují všichni hráči bez ohledu na hendikep či specifickou potřebu.

Stokke nebo Oxo. První seznámení s univerzálním designem

Stokke nebo Oxo. První seznámení s univerzálním designem

Mají něco společného člověk na vozíku, maminka s kočárkem, vaše babička a váš kamarád, co si nedávno zlomil ruku? Každý z nich ocení, aby svět kolem nás, věci a služby, které každodenně používáme, byly použitelnější a přístupnější.