Výstava Design pro všechny

Výstava Design pro všechny poskytuje přehled o implementaci univerzálního designu do našich životů. Zprostředkovává příklady konkrétních řešení, jejich hodnotu a dopady na veřejný sektor. Zároveň jde o místo, ve kterém se může setkat oděvní designér, majitel nábytkářské firmy, městský architekt i místní kulturní nadšenec nad debatou o možných bariérách, se kterými se všichni běžně setkáváme.

Výstava proběhla 4. – 24. 5. 2023 v Areálu Svit, budova 61 ve Zlíně a byla součástí festivalu Zlin Design Week.

Máte-li zájem výstavu vystavit ve vašich prostorách, ozvěte se Ondřejovi Staňkovi ondrej.stanek@zlindesignweek.com

Panely s příklady přístupné služby SoundBoost a strategického projektu zabývající se truchlením

Univerzální design je důležitou součástí udržitelných řešení, začleňuje různorodé skupiny lidí do procesu navrhování a tím prohlubuje znalosti i empatii. V oblasti byznysu i veřejné správy má zásadní vliv na využitelnost produktů a služeb, či zapojení nových, různorodějších cílových skupin. Uživatelům umožňuje se aktivně zapojit do tvorby produktů i služeb, reflektovat jejich individuální potřeby, a vytvářet prostředí, jehož se pozitivně cítí být součástí.

Konkrétní příklady z tuzemska i zahraničí

Konkrétní příklady přiblíží například Koncepci přísutpnosti provozu Centra architektury a městského plánování v Praze (CAMP) nebo nový pohled na využívání dětských hřišť od architektonického studia Equal Saare, jehož členka Raquel Marcos vystoupila na Konferenci ZDW.

Zajímavým příkladem je diplomový projekt Nemějte strach z truchlení reflektující mizející prostor pro vyjádření smutku mezi mladou generací.

Inspirací pro řadu vizuálních designérů a úředníků bude projekt jednotné identity pro Oslo. Nová identita je postupně aplikována od roku 2019. Jeho projektová manažerka Anne Aagaard rovněž vystoupila na konferenci ZDW 9.5.2023 v panelu o přístupnosti knihoven.

3 oblasti přístupnosti: Produkt, Služby, Prostředí

Výstava je rozdělena do tří tematických částí: Produkt, Služby a Prostředí, z nich každou zaštítil jiný kurátor:

 • Thea Urdal (NO) zaštila část výstavy věnující se produktové přístupnosti. Je novinářkou, ale i zároveň designérkou, která se zajímá o emocionální design, zvědavost, spekulativní fikci a význam sémantiky.

 • Herman Fren Bilet (NO) se postaral příklady ilustrující příklady dobré praxe v přístupnpsti služeb. Již sedm let provozuje multidisciplinární designérskou praxi na volné noze a spolupracuje s veřejnými, soukromými i ideálními subjekty na projektech od mobilních zařízení až po stadiony

 • Jitka Smolíková (CZ) vybrala příklady týkající se přístupnosti prostředí. Jitka je studentkou Arts managementu na zlínské Univerzitě Tomáše Bati a ředitelkou festivalu Zlin Design Week.

Vizuální podobu výstavě vtiskli slovenští architekti Tomáš Tholt a Danica Pištěková a grafička všech vizuálů Zlin Design Weeku i projektu Design pro všechny Dia Randjáková.

Slova kurátorů

Praktické informace

Výstava již skončila

 • KDY: 4. – 24. 5. 2023
  vernisáž: středa 3. 5. v 18:00
  festivalové dny: denně 10:00-18:00
  mimo festivalové dny: denně 15:00 – 18:00

 • Kde: Areál Svit, budova 61, Zlín

 • Vstup zdarma

 • Přístupnost: Bezbariérový přístup. Doprovodný audio výklad. Možnost asistence. Anglická mutace.
  Pro asistenci nebo doplňující dotazy k přístupnosti kontaktujte Ondřeje Staňka: ondrej.stanek@zlindesignweek.com

 • Doprovodný program nabídl komentováné prohlídky vedené kurátory i edukační workshopy pro středoškolské studenty

Máte-li zájem výstavu vystavit ve vašich prostorách, ozvěte se Ondřejovi Staňkovi ondrej.stanek@zlindesignweek.com

Výstava vznikla za podpory Fondů EHP.

Související

Radek Pavlíček, foto: WebExpo, svetluska.net

„Přístupnost je už dnes tématem, které dává smysl.“

Rozhovor s odborníkem na digitální přístupnost Radkem Pavlíčekem o tom, kam se přístupnost u nás za posledních 25 let posunula. Radek patří mezi první certifikované specialisty na přístupnost v České republice. Založil blog poslepu.cz zaměřeného na přístupnost webu, aplikací a informací.

Konference WebExpo nabídne 6 přednášek zaměřených na přístupnost

Konference WebExpo nabídne 6 přednášek zaměřených na přístupnost

Mezi českými i zahraničními odborníky vystoupí Tereza Kosnarová, Ondřej Pohl Vitaly Friedman a další. Představí přístupy inkluzivního designu i konkrétní případové studie.

Konference nabídne příklady designu, který pomáhá žít i tvořit lepší život

Konference nabídne příklady designu, který pomáhá žít i tvořit lepší život

Tento ročník nabídne vyváženost mezi odbornými tématy z oblasti designu a oblastí marketingu, komunikace a kreativního průmyslu. Pokryje přístupnost v produktu, ve veřejných službách a prostoru.