Výstava Design pro všechny

Výstava prakticky ukáže každodennost univerzálního designu v našich životech na konkrétních řešeních. Zprostředkuje hodnotu a dopady na veřejný sektor, podnikání i na každodenní život běžných uživatelů a obyvatel.

4.5. - 24.5.2023

vernisáž: středa 3. 5. v 18:00
festivalové dny: denně 10:00-18:00
mimo festivalové dny: denně 15:00 – 18:00

Areál Svit, budova 61, Zlín

Bezbariérový přístup. Doprovodný audio výklad. Možnost asistence.

O výstavě

Prostor výstavy poslouží jako místo, ve kterém se může setkat oděvní designér, majitel nábytkářské firmy, městský architekt i místní kulturní nadšenec nad debatou o možných bariérách, se kterými se všichni běžně setkáváme.

Univerzální design je důležitou součástí udržitelných řešení, začleňuje různorodé skupiny lidí do procesu navrhování a tím prohlubuje znalosti i empatii. V oblasti byznysu i veřejné správy má zásadní vliv na využitelnost produktů a služeb, či zapojení nových, různorodějších cílových skupin. Uživatelům umožňuje se aktivně zapojit do tvorby produktů i služeb, reflektovat jejich individuální potřeby, a vytvářet prostředí, jehož se pozitivně cítí být součástí.

Výstava je rozdělena do tří tematických částí: Produkt, Služby a Prostředí, z nich každou zaštítil jiný kurátor.

Výstava je přístupná zdarma.

Kurátoři výstavy

Profilová fotka norské kurátorky a designérky They Urdal, která zaštiťuje část výstavy věnující se produktové přístupnosti
Profilová fotka norského kurátora a designéra Hermana Fren Bileta, která zaštiťuje část výstavy věnující se přístupnosti  služeb
Profilová fotka české kurátorky Jitky Smolíkové, která zaštiťuje část výstavy věnující se přístupnosti prostoru

THEA URDAL | Produkt

Thea Urdal je novinářkou, ale i zároveň designérkou, která se zajímá o emocionální design, zvědavost, spekulativní fikci a význam sémantiky. Její designérská praxe má v mnoha ohledech kořeny v mlhavých a nadýchaných meziprostorech grafického designu, textilního designu, designu služeb a interakčního designu. V průběhu let se její publicistika a kritika objevily v mezinárodních i norských publikacích, periodikách a denících. Hojně se věnuje také práci v oblasti současného norského umění a má zálibu v plánování a produkci výstav, přednášek a besed.

HERMAN FREN BILLET | Služby

Herman Billet nedávno dokončil magisterské studium strategického designu na Vysoké škole architektury a designu v Oslu. Již sedm let provozuje multidisciplinární designérskou praxi na volné noze a spolupracuje s veřejnými, soukromými i ideálními subjekty na projektech od mobilních zařízení až po stadiony. V současné době pracuje jako konzultant v designové agentuře Knowit Experience se sídlem v Oslu.

JITKA SMOLÍKOVÁ | Prostředí

Část výstavy věnující se inkluzivní architektuře a prostředí, stejně tak i vztahu designu a participace potenciálních uživatelů při tvorbě prostorů, kurátoruje ředitelka festivalu Jitka Smolíková.


Komentované prohlídky

Pokud máte zájem o komentované prohlídky, ozvěte se Programovému manažerovi Ondřeji Staňkovi: ondrej.stanek@zlindesignweek.com .

Související akce