Vyhlídková věž, která spojuje sídliště s přírodou
Stovnertårnet je taková stezka v oblacích na jednom sídlišti v Oslu. Stezka v oblacích s vyhlídkou na norské hlavní město a zátoku zní lákavě, sídliště už méně. Dohromady jde však o překvapivě funkční spojení.
Vyhlídka stojí za pozornost hned z několika důvodů. Je to místo, díky kterému můžou být místní hrdí na své sídliště a nestěhují se z něj pryč. Přitahuje pozornost širšího okolí a přivádí je blíže k přírodě. Vznikla na základě principů univerzálního designu, což znamená, že si vyhlídku užijí skutečně všichni. Od maminek s kočárkem nebo lidí na vozíku, přes děti a puberťáky po seniory a lidi mající obavy z výšek.
Stovner je městská část v Oslu, která čelila řadě výzev po stránce urbanistické i sociální. Odbor městského prostředí v Oslu se rozhodl postavit se problémům pomocí principů a metod univerzálního designu a participace, tedy zapojení místních obyvatel a lokálních spolků a institucí. Na základě důkladného mapování lokality i rozhovorům s místními byl tým schopný formulovat základní představu zadání.
Cílem bylo nabídnout čtvrti atrakci, která se stane dostatečně lákavá pro místí i návštěvníky odjinud, což mohou být Oslané z vedlejších čtvrtí, Norové z jiných regionů i zahraniční turisté. Zároveň vytvořit takové místo, které si užijí všichni, kdo ve čtvrti bydlí, bude bezbariérové ve smyslu fyzické i sociální přístupnosti (např. žádné vstupné), a bude využitelná pro řadu venkovních a rekreačních aktivit.
Video níže přibližuje principy přístupnosti i přemýšlení zadavatelů, architektů a místních.
Detailně popsanou případovou studii najdete na webu Norského centra designu a architektury DOGA.
"I could easily say the Opera, but choose Stovnertårnet, as Oslo's most beautiful building. The building means that the user experiences the city in a new way."
Ellen de Vibe, Architect and retired director of the Planning and Building Agency in Oslo
Články
Pootevřeli jsme dveře, za kterými je toho spousta ke zkoumání. Jitka Smolíková řeší, jak dostat inkluzivní design do širšího povědomí
Rozhovor s ředitelkou festivalu pro magazín Czechdesign.cz: „Je těžké mít zájem o něco, o čem se tolik nemluví,“ říká na téma inkluzivního a univerzálního designu Jitka Smolíková, jež po několika letech předává ředitelské žezlo festivalu Zlin Design Week. Před dvěma lety stála u zrodu výzkumu, který si kladl za cíl zjistit, jak tyto pojmy, například ve skandinávských zemích již zcela integrované do každodenního života, vnímají mladí čeští designéři a architekti.
Jak na workshopy k univerzálnímu designu. Sdílíme zkušenosti z workshopů o přístupnějších službách v knihovnách, turismu a digitálním prostředí
Zlin Design Week 2023 nabídl sérií workshopů zaměřených na přístupnost s cílem přinést know how univerzálního designu blíže odborníkům. Každý z nich přinesl řadu "aha momentů" knihovníkům, úředníkům i marketérům. Cíle, základní harmonogram i doporučení pro organizátory podobných workshopů sdílíme pro další inspiraci.
Nejsme si jistí, zda v dnešních systémech může existovat skutečný inkluzivní design, říkají se kurátoři výstavy Design pro všechny
Rozhovor s kurátory výstavy Design pro všechny Theou Urdal a Hermanem Billetem o univerzálním designu, vytváření smysluplných vazeb a budování komunit.