Jak navrhovat produkty, služby i veřejná prostranství tak, aby byla přístupná všem lidem? Inkluzivní design je strategií, jak inovovat procesy. V podcastu mluví stratégové z Norského centra designu a architektury a ředitel londýnského Helen Hamlyn Center for Design Rama Gheerawo.

Přínosný je pro každého bez ohledu na to, zda jsi designér, architekt, nebo jen hledáš způsoby, jak realizovat své nápady tak, aby dávaly smysl.

Jannicke Holen a Knut Bang společně vedou program Norského centra designu a architecktury (DOGA) Innovation for All, jediný norský program zaměřený na inkluzivní design pro inovace a rozvoj podnikání. Třetím hostem této diskuse je Rama Gheerawo, ředitel londýnského Helen Hamlyn Centre for Design.

DOGA vydala knihu o inkluzivním designu s názvem Inovace s lidmi: inkluzivní design a architektura, jejímž editor-in-chief je Onny Eikhaug. Rama se na vzniku knihy podílel jako spoluautor.

Diskuze je zakončena autorským čtením nové Ramovy knihy Creative Leadership.

Podcast moderuje designérka služeb Anežka Adamíková.

Stratégové Norského centra designu a architektury, ředitel londýnského Helen Hamlyn Center for Design Rama Gheerawo, moderátorka Anežka Adamíková

Podacst vyšel v říjnu 2022 a nahrávání této epizody bylo zrealizované v rámci projektu Univerzální design: mapování potenciálu a zapojení nové generace v kreativních průmyslech podpořeného Fondy EHP. Další epizody si můžete poslechnout na platformě Spotify.

Jitka Smolíková v rozhovoru pro Czechdesign.cz o výzkumu na téma inkluzivní design

Pootevřeli jsme dveře, za kterými je toho spousta ke zkoumání. Jitka Smolíková řeší, jak dostat inkluzivní design do širšího povědomí

Rozhovor s ředitelkou festivalu pro magazín Czechdesign.cz: „Je těžké mít zájem o něco, o čem se tolik nemluví,“ říká na téma inkluzivního a univerzálního designu Jitka Smolíková, jež po několika letech předává ředitelské žezlo festivalu Zlin Design Week. Před dvěma lety stála u zrodu výzkumu, který si kladl za cíl zjistit, jak tyto pojmy, například ve skandinávských zemích již zcela integrované do každodenního života, vnímají mladí čeští designéři a architekti.

Jak na workshopy k univerzálnímu designu. Sdílíme zkušenosti z workshopů o přístupnějších službách v knihovnách, turismu a digitálním prostředí

Jak na workshopy k univerzálnímu designu. Sdílíme zkušenosti z workshopů o přístupnějších službách v knihovnách, turismu a digitálním prostředí

Zlin Design Week 2023 nabídl sérií workshopů zaměřených na přístupnost s cílem přinést know how univerzálního designu blíže odborníkům. Každý z nich přinesl řadu "aha momentů" knihovníkům, úředníkům i marketérům. Cíle, základní harmonogram i doporučení pro organizátory podobných workshopů sdílíme pro další inspiraci.

Herman Billet a Thea Urdal

Nejsme si jistí, zda v dnešních systémech může existovat skutečný inkluzivní design, říkají se kurátoři výstavy Design pro všechny

Rozhovor s kurátory výstavy Design pro všechny Theou Urdal a Hermanem Billetem o univerzálním designu, vytváření smysluplných vazeb a budování komunit.