Profilová fotka Mariany Chytilové

Mariana Chytilová

Mariana pracuje na tom, aby byly služby a prostředí přístupné všem bez rozdílu. V současné době konzultuje jako inkluzivní designérka týmům CAMPu (Centrum architektury a městského plánování), Bohemia Design & Research a Člověk v tísni.

Zkušenosti

Mariana se zabývá přístupností a inkluzivním designem od dob svého doktorského studia na Masarykově univerzitě, kdy zkoumala přístupnost institucí v ČR, Francii a Švédsku. Výsledky výzkumu dostávala do praxe v Centru současného umění DOX, Moravské galerii, při vývoji čtenářské aplikace pro neslyšící děti Tableto nebo během zpřístupňování filmového festivalu Jeden svět. Své znalosti inkluzivního designu dále prohlubovala na Syracuse University v USA v rámci studia Disability Studies a rozjížděla přístupnost streamovací platformy iVysílaní.

Dnes pomáhá organizacím vytvářet prostředí, kde se cítí být vítáni všichni bez rozdílu. Poukazuje na to, že přístupnost se týká nás všech. Každý z nás se totiž ocitne v situaci, kdy má potíže se pohybovat nebo orientovat, ať už na úřadu, ve městě nebo ve své mobilní aplikaci.

Projekty

  • Inkluzivní design služeb Centra architektury a městského plánování (CAMP) při Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, od roku 2019

  • Zpřístupnění filmového festivalu a streamovací platformy Jeden svět online organizace Člověk v tísni, od roku 2016

  • Inkluzivní design streamovací platformy České televize i-Vysílání, 2020-2022

  • Čtenářská aplikace Tableto pro děti s obtížemi ve čtení, 2013-2019

Odkazy